

Ekološki otok je prostor na katerem stojijo namenske predpisane posode za ločeno zbiranje sekundarnih surovin iz gospodinjstva. Skladno z zakonodajo smo ekološke otoke uredili v stanovanjskih območjih, vaseh, zdravstvenih domovih, šolah in otroških vrtcih. Na območju občin je postavljeno preko 80 ekoloških otokov. Zakonodaja veleva, da mora biti postavljen en ekološki otok na 500 prebivalcev, pri nas pa je razmerje 150 prebivalcev na en ekološki otok.
Ekološki otoki so sestavljeni iz zabojnika za papir in kartonsko embalažo in zabojnika za steklo. V blokovskih naseljih pa so postavljeni tudi zabojniki za plastično embalažo. Praznjenje otokov poteka v vseh treh občinah po naprej določenem terminskem planu.
Ker se še vedno pojavljajo vprašanja, kaj sodi in kaj ne sodi v posamezno posodo za ločeno zbiranje odpadkov, je v naslednjih vrsticah natančno opisano kaj spada v posodo za ločeno zbiranje odpadkov in kaj ne.
V zabojnike sodijo naslednji odpadki:
V zabojnike ne sodijo naslednji odpadki:
V zabojnike sodijo naslednji odpadki:
V zabojnike ne sodijo naslednji odpadki:
V zabojnike sodijo naslednji odpadki:
V zabojnike ne sodijo naslednji odpadki:
Večje količine embalaže lahko oddate v zbirnem centru Komunale Ribnica v času uradnih ur.
Tu pa najdete tudi seznam EKOLOŠKIH OTOKOV.
Naprošamo vas, da embalaže v rumenih vrečkah ne nosite na ekološke otoke, saj dajejo vtis neurejenosti in zanemarjenosti našega skupnega okolja.
V procesu preobrazbe odpadkov v ponovno uporabne surovine lahko sodelujemo prav vsi, in sicer tako, da ločeno zbiramo odpadke. Tako pomembno prispevamo k možnosti njihove ponovne uporabe. S takim večkratnim kroženjem materiala, kjer osnovno količino primarne surovine več kot enkrat uporabimo, porabimo manj primarnih snovi – drevesa, nafte, rudnin, manj energije. Na odlagališče bodo tako prispeli le odpadki, ki jih ni mogoče predelati ali koristno uporabiti.